Bosch KGN33NWEBG 60cm 50/50 No Frost Fridge Freezer - White
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- ColourWhite
- Defrost TechnologyFrost Free
- Energy RatingE
- Height Group170cm to 179.9cm
- Width Group60cm to 69.9cm
The Bosch KGN33NWEBG 60cm 50/50 No Frost Fridge Freezer in White is the perfect addition to any kitchen. With its sleek design and innovative features, this fridge freezer will keep your food fresh and organized.
Key Features:
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting
- MultiAirflow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- SuperFreezing function rapidly freezes newly added items
- MultiBox drawer keeps fruits and vegetables fresh for longer
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005500147 |
| Model Number | KGN33NWEBG |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | White |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Net Total Capacity | 282 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Freezer Capacity | 89 L |
| Net Refrigerator Capacity | 193 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Width | 60 cm |
| Weight | 56.1 kg |
| Depth | 66 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Super Freezing quickly freezes to lock in freshness, Interior light for better visibility, No frost system prevents ice build-up in the freezer |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Key Feature 5 | An audible alarm system signals the door is open |
| Key Feature 2 | Perfect Fit: place your fridge right next to walls or other appliances to save space |
| Key Feature 1 | Multi Box: ideal storage for fruits and vegetables |
| Key Feature 4 | Electronic temperature control: precise fridge settings to lock in freshness |
| Key Feature 3 | LED lighting: all your items in perfect view |
| Fast Freeze | Yes |
| Height | 176 cm |
| Width Group | 60cm to 69.9cm |
| Height Group | 170cm to 179.9cm |
| Defrost Technology | Frost Free |
| Web Promotions | Bosch 5 Year Warranty |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 176cm x 60cm x 66cm |
| Energy Rating | E |


