Bosch KGN39OCAFG 60cm 70/30 No Frost Fridge Freezer
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- ColourGraphite/Silver
- Defrost TechnologyFrost Free
- Energy RatingA
- Height Group200cm to 209.9cm
- Width Group60cm to 69.9cm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005541812 |
| Model Number | KGN39OCAFG |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Anthracite Steel |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Noise Level | 29 dB |
| Net Total Capacity | 363 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Width | 60 cm |
| Weight | 96 kg |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 209.5 cm |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 102.3 kg |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 21 hr |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.5 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Separate Cooling Systems ? Sets fridge freezer temps |
| Key Feature 1 | No Frost Tech ? Eliminates ice build-up hassle |
| Key Feature 4 | Multi Airflow System ? Ensures even cooling spread |
| Key Feature 3 | VitaFresh XXL Drawers ? Extends food freshness |
| Features | No Frost Tech ? Eliminates ice build-up hassle, Separate Cooling Systems ? Sets fridge freezer temps, VitaFresh XXL Drawers ? Extends food freshness, Multi Airflow System ? Ensures even cooling spread |
| Fast Freeze | Yes |
| Height | 203 cm |
| Width Group | 60cm to 69.9cm |
| Height Group | 200cm to 209.9cm |
| Defrost Technology | Frost Free |
| Colour | Graphite/Silver |
| Product Dimensions | 203cm x 60cm x 66.5cm |
| Energy Rating | A |


