Bosch MBA533BB3B Built-In Double Electric Oven Black
02922741179 for Availability
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- Double Oven TypeBuilt In
- Energy RatingA
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005465811 |
| Model Number | MBA533BB3B |
| Product Type | Oven |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Double Ovens |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Net Main Oven Capacity | 7 L |
| Oven Accessories | 1 x Combination Grid, Universal Pan |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill, Hot Air, Hot air grilling |
| Width | 59.4 cm |
| Weight | 48.9 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 54.3 kg |
| Control Type | Electronic |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 55 cm |
| Additional Information | 32 Amp (Requires hardwiring to a dedicated cooker circuit) |
| Amp Rating | 32 |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct coating ? Cuts cleaning time |
| Key Feature 3 | Pop-out control knobs ? Streamlined modern design |
| Electronic Clock/Timer | Electronic |
| Features | 3D Hotair technology ? Even heat on three levels, EcoClean Direct coating ? Cuts cleaning time, Pop-out control knobs ? Streamlined modern design, Child lock safety ? Prevents accidental changes |
| Double Oven Type | Built In |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
| Energy Rating | A |


