Bosch MBA578BS7B Electric Double Pyrolytic Oven Stainless
02922741179 for Availability
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Double Oven TypeBuilt In
- Energy RatingA
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005465842 |
| Model Number | MBA578BS7B |
| Product Type | Oven |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Range | Double Ovens |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Oven Lining Type | Pyrolytic |
| Type of Grill/Griddle | full width variable grill |
| Width | 59.4 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 58.1 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 60.8 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Control Type | Dial |
| Display Screen Type | LCD |
| Depth | 54.8 cm |
| Additional Information | Oven with 9 heating methods: 3D Hotair, conventional top and bottom heat, Hotair grilling, full width variable grill, pizza function, low temperature cooking, defrost, keep warm, Hotair gentle |
| Amp Rating | 32 |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Hard Wired |
| Key Feature 2 | 30 AutoPilot Modes ? Simplifies meal preparation |
| Key Feature 1 | 3D HotAir Tech ? Ensures even cooking all over |
| Key Feature 4 | Pyrolytic Cleaning ? Keeps oven interior spotless |
| Key Feature 3 | Pop-Out Controls ? Easy to clean and stylish design |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 3D HotAir Tech ? Ensures even cooking all over, 30 AutoPilot Modes ? Simplifies meal preparation, Pop-Out Controls ? Easy to clean and stylish design, Pyrolytic Cleaning ? Keeps oven interior spotless |
| Height | 88.8 cm |
| Double Oven Type | Built In |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Energy Rating | A |


