Bosch PBP6B6K60 60cm Black Gas Hob with 4 Burners
02922741179 for Availability
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- Heating Zones4
- Hob Width60cm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005484584 |
| Model Number | PBP6B6K60 |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Gas Hobs |
| Pan Supports | Yes |
| Power | 7.5 W |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Width | 58 cm |
| Weight | 7.6 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Weight | 8.4 kg |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 4 Power | Right front: economy burner up to 1 KW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: high-speed burner up to 3 kW |
| Cooking Element 3 Power | Right rear: standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Automatic ignition, 4 Burners, Cast-iron pan supports |
| Amp Rating | 13 |
| Key Feature 2 | Wider dial spacing ? Eases cleaning process |
| Key Feature 1 | Ergonomic sword dials ? Enables precise control |
| Key Feature 4 | Safety gas cut-off ? Protects against gas leaks |
| Key Feature 3 | Cast-iron pan supports ? Provides sturdy stability |
| Features | Ergonomic sword dials ? Enables precise control, Wider dial spacing ? Eases cleaning process, Cast-iron pan supports ? Provides sturdy stability, Safety gas cut-off ? Protects against gas leaks |
| Electrical connection | Hard wired |
| Height | 4.5 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Hob Width | 60cm |
| Heating Zones | 4 |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 4.5cm x 58cm x 51cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |

