Bosch PCP6A6I90 60cm Black Gas Hob with Flame Select
02922741179 for Availability
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- Heating Zones4
- Hob Width60cm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005496044 |
| Model Number | PCP6A6I90 |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Gas Hobs |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Width | 58.2 cm |
| Weight | 11 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 4 Power | Right front: economy burner up to 1 KW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element 3 Power | Right rear: high-speed burner up to 3 KW |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Depth | 51 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Continuous cast-iron pan support: for safety and stability of cookware, Safety gas cut-off ensures safety by instantly cutting off gas supply if the flame goes out, Biomethane-ready: power your gas hob with renewable gas. |
| Amp Rating | 13 |
| Key Feature 2 | Dishwasher-safe pan supports ? Simplify cleaning |
| Key Feature 1 | Flame Select ? Achieve exact heat control |
| Key Feature 4 | Gas cut-off safety ? Prevent gas leaks instantly |
| Key Feature 3 | Removable dials ? Enable hassle-free maintenance |
| Features | Flame Select ? Achieve exact heat control, Dishwasher-safe pan supports ? Simplify cleaning, Removable dials ? Enable hassle-free maintenance, Gas cut-off safety ? Prevent gas leaks instantly |
| Electrical connection | Hard wired |
| Height | 5.2 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Hob Width | 60cm |
| Heating Zones | 4 |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 5.2cm x 58.2cm x 51cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |

