Bosch PCQ7A5I90 Stainless Steel 75cm Gas Hob
02922741179 for Availability
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Heating Zones5
- Hob Width75 - 80cm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005437849 |
| Model Number | PCQ7A5I90 |
| Product Type | Hob |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Gas Hobs |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Width | 75 cm |
| Weight | 14.2 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 15 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Width | 80 cm |
| Shipping Weight | 16.1 kg |
| Control Type | Rotary Dials |
| Cooking Element 5 Power | Right front: standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 4 Power | Right rear: high-speed burner up to 3 KW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: economy burner up to 1 kW |
| Cooking Element 3 Power | Center front: wok burner up to 4 KW |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Amp Rating | 3 |
| Key Feature 2 | Dishwasher pan supports ? Simplifies cleaning process |
| Key Feature 1 | Flame Select ? Provides precise heat control |
| Key Feature 4 | Wok burner ? Offers rapid boiling and gentle simmer |
| Key Feature 3 | Removable dials ? Enables effortless maintenance |
| Features | Flame Select ? Provides precise heat control, Dishwasher pan supports ? Simplifies cleaning process, Removable dials ? Enables effortless maintenance, Wok burner ? Offers rapid boiling and gentle simmer |
| Electrical connection | Hard wired |
| Height | 4.5 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Hob Width | 75 - 80cm |
| Heating Zones | 5 |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 4.5cm x 75cm x 52cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |

