Bosch PNP6B6K40 60cm Black Gas Hob with 4 Burners
SAVE £10
02922741179 for Availability
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- Heating Zones4
- Hob Width60cm
SAVE £10
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005437856 |
| Model Number | PNP6B6K40 |
| Product Type | Hob |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Gas Hobs |
| Pan Supports | Yes |
| Power | 7.5 W |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Width | 59 cm |
| Weight | 15.4 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Shipping Width | 61.5 cm |
| Shipping Weight | 15.4 kg |
| Control Type | Sword Knobs |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 4 Power | Right front: economy burner up to 1 K |
| Cooking Element 1 Power | Left front: standard burner up to 1.75 |
| Cooking Element 3 Power | Right rear: high-speed burner up to 3 KW |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Cast-iron pan supports, Automatic ignition, Front-mounted controls, 4 burners |
| Amp Rating | 13 |
| Key Feature 2 | Tempered glass surface ? Combines durability with style |
| Key Feature 1 | Ergonomic sword dials ? Enable precise flame control |
| Key Feature 4 | Safety gas cut-off ? Prevents gas leaks for peace of mind |
| Key Feature 3 | Cast-iron pan supports ? Stable and long-lasting cooking base |
| Features | Ergonomic sword dials ? Enable precise flame control, Tempered glass surface ? Combines durability with style, Cast-iron pan supports ? Stable and long-lasting cooking base, Safety gas cut-off ? Prevents gas leaks for peace of mind |
| Electrical connection | Hard wired |
| Height | 5.74 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Hob Width | 60cm |
| Heating Zones | 4 |
| Web Promotions | Black Friday |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 5.74cm x 59cm x 52cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |

