Bosch PPM9A6I40 90cm Built-In Black Gas Hob
02922741179 for Availability
- Warranty 2 Years
- ColourBlack
- Heating Zones5
- Hob Width81 - 95cm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005496242 |
| Model Number | PPM9A6I40 |
| Product Type | Gas Hob |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Product Range | Gas Hobs |
| Pan Supports | Yes |
| Power | 11.5 W |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Width | 91.5 cm |
| Weight | 22.9 kg |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 17 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Width | 112 cm |
| Shipping Weight | 26.3 kg |
| Control Type | Knob Control |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 52 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Key Feature 2 | Tempered Glass Surface ? Adds durability and style |
| Key Feature 1 | Flame Select Control ? Enables precise heat settings |
| Key Feature 4 | Dishwasher-safe Supports ? Simplifies cleanup tasks |
| Key Feature 3 | Spacious 90cm Width ? Accommodates multiple pans |
| Features | Flame Select Control ? Enables precise heat settings, Tempered Glass Surface ? Adds durability and style, Spacious 90cm Width ? Accommodates multiple pans, Dishwasher-safe Supports ? Simplifies cleanup tasks |
| Electrical connection | Hard wired |
| Height | 4.5 cm |
| Flame Safety Device | Yes |
| Hob Width | 81 - 95cm |
| Heating Zones | 5 |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 4.5cm x 91.5cm x 52cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |

