Bosch SMD8YCX03G 60cm WiFi Dishwasher 14 Place Settings
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- Cutlery DrawerYes
- Energy RatingA
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005470594 |
| Model Number | SMD8YCX03G |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Intelligent 40 °C, Intensive 70 °C, Express 60°, Glass 40 °C, Silence 50 °C, Favourite |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Noise Level | 44 dB |
| Width | 59.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 43.3 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 46.5 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Control Type | Touch |
| Display Screen Type | Digital |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Option ? Cuts cycle time saving your day |
| Key Feature 1 | PerfectDry System ? Achieves flawless drying every time |
| Key Feature 4 | Rackmatic Adjustable Racks ? Customises space for all items |
| Key Feature 3 | Silence 50° Programme ? Operates with minimal noise |
| Features | PerfectDry System ? Achieves flawless drying every time, SpeedPerfect+ Option ? Cuts cycle time saving your day, Silence 50° Programme ? Operates with minimal noise, Rackmatic Adjustable Racks ? Customises space for all items |
| Height | 81.5 cm |
| Cutlery Drawer | Yes |
| Web Promotions | Bosch 5 Year Warranty |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Energy Rating | A |


