Bosch SMV4ECX23G Fully Integrated WiFi Dishwasher
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- Cutlery DrawerYes
- Energy RatingC
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005470617 |
| Model Number | SMV4ECX23G |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Quick L, Night program, Custom program |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Rinse Aid Indicator | No |
| Noise Level | 40 dB |
| Width | 59.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35.2 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Depth | 55 cm |
| Shipping Width | 60.8 cm |
| Shipping Weight | 37 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Salt Indicator - Light | No |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | SpeedPerfect+: Reduced washing time, perfectly cleaned dishes, EfficientDry: improved drying performance by automatic door opening, Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher, Rackmatic: even more adjustment options and maximum flexibility. |
| Installation Type | Integrated |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Tech ? Cuts wash time for fast results |
| Key Feature 1 | WiFi Control ? Manage cycles remotely with ease |
| Key Feature 4 | Rackmatic Racking ? Adjust racks for maximum loading |
| Key Feature 3 | EfficientDry System ? Automatically dries dishes well |
| Features | WiFi Control ? Manage cycles remotely with ease, SpeedPerfect+ Tech ? Cuts wash time for fast results, EfficientDry System ? Automatically dries dishes well, Rackmatic Racking ? Adjust racks for maximum loading |
| Height | 81.5 cm |
| Cutlery Drawer | Yes |
| Web Promotions | Bosch 5 Year Warranty |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Energy Rating | C |


