Bosch SPS4HMI49G Slimline Silver WiFi Dishwasher
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- ColourStainless Steel
- Cutlery DrawerYes
- Energy RatingE
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005472420 |
| Model Number | SPS4HMI49G |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Silver |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Silver/Grey |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C , Intensive 70 °C, Express 65° , Silence 50 °C , Favourite |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Noise Level | 44 dB |
| Third Rack Installed | Yes |
| Width | 45 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 37.6 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Width | 51 cm |
| Shipping Weight | 41.7 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Display Screen Type | Digital |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Programme ? Cuts wash time with great results |
| Key Feature 1 | Extra Dry Option ? Ensures spotless drying every time |
| Key Feature 4 | Rackmatic System ? Offers flexible rack adjustment easily |
| Key Feature 3 | Silence50° Cycle ? Minimises noise for quiet operation |
| Features | Extra Dry Option ? Ensures spotless drying every time, SpeedPerfect+ Programme ? Cuts wash time with great results, Silence50° Cycle ? Minimises noise for quiet operation, Rackmatic System ? Offers flexible rack adjustment easily |
| Height | 84.5 cm |
| Cutlery Drawer | Yes |
| Web Promotions | Black Friday |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | 84.5cm x 45cm x 60cm |
| Energy Rating | E |


