Bosch WNG25401GB Washer Dryer 10.5kg/6kg 1400 Spin
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- ColourWhite
- Energy RatingD
- Washing Capacity10kg
- Drying Capacity6kg
- Spin Speed1400rpm
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005372102 |
| Model Number | WNG25401GB |
| Product Type | Washer Dryer |
| Colour | White |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | White |
| Programmes Washing | Programmes: - Cottons, Delicate/Silk, Easy-Care, Hygiene Care, Prewash, Refresh, Super Quick, Speed Perfect, Stain automatic, Standard cold - 60 degrees, Wool/Handwash, Functions, Drain / Spin, Half load, Mixed Load, Single rinse |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Width | 59.8 cm |
| Weight | 82.4 kg |
| Washing Capacity | 10.5 kg |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 83 kg |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Hygiene Care: Hygienic results, even on delicate items, Active Water Plus: uses only the precise amount of water needed for every wash, Reload function allows you to add or remove any forgotten item even after the wash cycle has started. |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Speed Perfect ? Reduces washing time fast |
| Key Feature 1 | Wash & Dry 60 ? Cleans and dries quick |
| Key Feature 4 | Iron Assist ? Minimises ironing effort |
| Key Feature 3 | Auto Dry ? Prevents over-drying damage |
| Features | Wash & Dry 60 ? Cleans and dries quick, Speed Perfect ? Reduces washing time fast, Auto Dry ? Prevents over-drying damage, Iron Assist ? Minimises ironing effort |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Height | 84.8 cm |
| Washing Capacity | 10kg |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Drying Capacity | 6kg |
| Web Promotions | Black Friday |
| Colour | White |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 59cm |
| Energy Rating | D |


