LG TrueSteam QuadWash DF27FVS Dishwasher
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- ColourGraphite/Silver
- Cutlery DrawerYes
- Energy RatingA
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096543610 |
| Model Number | DF273FVS |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Prime Silver |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Silver |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Programmes | Auto, Intensive, Delicate, Refresh, Eco, Turbo, Download Cycle, Express, Rinse, Machine Clean |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 47 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 66.5 cm |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Weight | 51.3 kg |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Control Type | Touch |
| Display Screen Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Key Feature 2 | Turbo programme ? Cleans in under an hour |
| Key Feature 1 | QuadWash System ? Delivers maximum coverage |
| Key Feature 4 | EasyRack Plus ? Adapts to your loading needs |
| Key Feature 3 | Direct Drive Motor ? Ensures quiet operation |
| Features | QuadWash System ? Delivers maximum coverage, Turbo Programme ? Cleans in under an hour, Direct Drive Motor ? Ensures quiet operation, EasyRack Plus ? Adapts to your loading needs |
| Drying Technology | Condenser |
| Half Load Supported | Yes |
| Height | 85 cm |
| Cutlery Drawer | Yes |
| Colour | Graphite/Silver |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Smart App Control | ThinQ™ WiFi |
| Energy Rating | A |


