LG F4X7011TBB 11kg 1400 RPM Washing Machine
02922741179 for Availability
- Warranty 5 Years
- ColourBlack
- Energy RatingA
- Load Capacity11kg
- Spin Speed1400rpm
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096105276 |
| Model Number | F4X7011TBB |
| Product Type | Washing Machine |
| Colour | Black |
| Product Category Group | MDA |
| Colour Group | Black |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Washing | 56 dB |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Temperature Control | Yes |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 68 kg |
| Washing Capacity | 11 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 46 L |
| Water Supply | Cold |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Shipping Weight | 73.8 kg |
| Smart Connect | Yes |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Steam Function | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin Performance Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Stackable | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 120° |
| Depth with Door Open | 110 cm |
| Depth | 56.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 19 Hours |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | LG AI Direct Drive™ detects load and fabric characteristics to offer 18% more fabric care. |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 31 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Key Feature 2 | Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash™360 tech |
| Key Feature 1 | Simple smart design with intuitive digital dial control |
| Key Feature 4 | AI Wash cycle uses the best motion and stroke depending on the fabric for optimal care |
| Key Feature 3 | LG's Steam™ technology: powerful sanitizing steam to reduce allergens by up to 99.99% |
| Height | 85 cm |
| Spin Speed | 1400rpm |
| Load Capacity | 11kg |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 56.5cm |
| Energy Rating | A |


